Mangaluru: The cities most happening destination, Forum Fiza Mall organised a two days Chess competition ‘Chess Wiz – Junior Chess Championship’ Season 3, the second leg got a huge response from kids of age under 12 years and under 15 years which was held on 7th and 8th September 2019 at the Mall premises.
Around 500 kids from across the district participated in this championship for the title.
Sunil – Marketing Manager, Forum Fiza Mall, Mr Vijoy, Store Manager Planet Super Heroes, Mr Derik – Founder & CEO of Derik’s Chess School, Mr Prasanna – Administrator, Derik’s chess school were present and gave away the prizes.
Derik’s Chess School was the event partner and NewsKarnataka.com was the media partner for this event.
The winner’s details are as follows:
Place | Under 8 Open |
Winner | Aakarsh Sohan Mendes |
Runner up | Aarush Shannon Mendes |
Second Runnerup | Arush Sachin |
4th Place | Eeshan Prabhu K |
5th Place | Ayaan S Alva |
6th Place | Nandan Ram Lakshkari |
7th place | Sarish Rajesh Shetty |
8th Place | Pranav Hunasikatte |
9th Place | Adhvik Acharya |
10th Place | Advik R N |
Place | Under 8 Girls |
Winner | Rima Rao U B |
Runner up | Aishani Shetty |
Second Runnerup | Aashni R Jogi |
4th Place | Aadhya A Shetty |
5th Place | Durganvi |
6th Place | Nidhi R P |
7th place | Lincia Jocelyn D’Souza |
8th Place | Tanvi P Kulal |
9th Place | Lisha Philomina |
10th Place | Tanvi Jaya Prakash |
Place | Under 10 open |
Winner | Adrij Bhattacharya |
Runner up | Anshul Panicker |
Second Runnerup | Aryan Kamath |
4th Place | Madhav S Nair |
5th Place | Advaith U P |
6th Place | Prithviraj Hunasikatte |
7th place | Aaron Reeve Mendes |
8th Place | Shaun Deon Sequeira |
9th Place | Aarav Karthik |
10th Place | Karthik K |
Place | Under 10 Girls |
Winner | Arushi S H D’Silva |
Runner up | Krutika Shirodkar |
Second Runnerup | Zara Nameer |
4th Place | Anisha Deona Lobo |
5th Place | Sara nameer |
6th Place | Ayesha Jayne Mendes |
7th place | Monisha A S |
8th Place | Ishita |
9th Place | Ganavi R |
10th Place | Ancika Sheryl Pinto |
Place | Under 12 Open |
Winner | Nikhil Vikram K S |
Runner up | Sasmith A Suvarna |
Second Runnerup | Aradhyo B |
4th Place | Samuel Ajit |
5th Place | Dhyankrishna Shetty |
6th Place | Ancil Pinto |
7th place | Madhav S Nair |
8th Place | Aryan Kamath |
9th Place | Advaith U P |
10th Place | Dheenram Shetty |
Place | Under 12 Girls |
Winner | Disha U A |
Runner up | Medha G Bhat |
Second Runnerup | Kunjal Vinayak Raskar |
4th Place | Riyana Sonali Pinto |
5th Place | Ishita |
6th Place | Preethika k |
7th place | Shreeka S Hegde |
8th Place | Preksha |
9th Place | Sara Nameer |
10th Place | Rima Rao U B |
Place | Under 15 Open |
Winner | Narayan Iyengar |
Runner up | Lakshith B Salian |
Second Runnerup | Gopal Aravamuthan Iyengar |
4th Place | Aayush Boloor |
5th Place | Shreesha U A |
6th Place | Aathish B Shetty |
7th place | Siddhanth Prabhu M |
8th Place | Chinmay S Bhat |
9th Place | Renier Brazil Gonsalves |
10th Place | Aashuthosh S Sharma |
Place | Under 15 Girls |
Winner | Avani Acharya U |
Runner up | Shanvi S Ballal |
Second Runnerup | D Riddi Gayathri |
4th Place | Chaya C Poojary |
5th Place | Shlaaghana G K |
6th Place | Srujana C Bhandary |
7th place | Swasthi Bhat |
8th Place | Sheershika G K |
9th Place | Vinitha Matti Rao |
10th Place | Siri M Bhat |